ارتودنسی

 

ارتودنسی یکی از موثرترین روشهای درمان بهم ریختگی و اصلاح نامنظمی دندان ها میباشد. برخلاف تصور عامه این کار نه تنها باعث زیبا شدن لبخند و دندانها میشود بلکه باعث جلوگیری از پوسیدگی دندانها میشود، زیرا بهم ریختگی دندان باعث گیرکردن غذا میان دندانها و ایجاد مشکلات برای دندان و دستگاه گوارش میشود.

 

انواع ارتودنسی‌ها

 

ارتودنسی به دو روش ثابت و متحرک انجام میشود. در روش ثابت، فرد قادر به خارج کردن بلاک های ارتودنسی نمیباشد، در حالیکه در روش متحرک این امکان وجود دارد.

 

رایج ترین درمان ارتودنسی، ارتودنسی ثابت است. هر کدام از این روش‌های درمانی موارد تجویز خاص خود را دارد. روش متحرک بیشتر برای بیماران زیر 12 تا 14 سال کاربرد دارد و بعد از آن به‌دلیل تثبیت نسبی ساختمان‌های استخوانی فک‌ها عملا روش ارتودنسی متحرک تاثیر زیادی دربر نخواهد داشت. برای بیمارانی که بالاتر از این سن هستند معمولا درمان ثابت تجویز می‌شود تا دندان‌ها در وضعیتی منظم‌تر در فک قرار گیرند.

 

به تازگی شیوه ای از ارتودنسی ساخته شده که درآن با استفاده از مواد پلاستیکی و شفاف، بلاک ها ساخته میشوند که غیر قابل رویت بوده و به همین دلیل به ارتودنسی نامرئی معروف شده است.

 

سن مناسب برای ارتودنسی چه زمانی است؟

 

به جهت رشد فک و دندانها در کودکان بهتر است ارتودنسی زمانی انجام شود که سن بیمار کمتر است ولی استفاده از ارتودنسی برای بزرگسالان هرچند زمان طولانی تری نیاز دارد ولی قابل انجام است.

 

طول درمان ارتودنسی چقدر است؟

 

طول درمان به میزان بهم ریختگی دندان ها، وضعیت فک و سن بیمار بستگی دارد، هرچه سن بیمار کمتر باشد، طول درمان کوتاهتر خواهد بود.